2017 Results

100K RESULTS

OVERALL   SORTED BY CLASS
Place Name Team / Sponsor Time   Place Name Team / Sponsor Time
1 Boyd Johnson Boyd Cycling 3:22:00

Women Under 40

2 Brian Teipen Team Whitetail p/b Pure Taqueria / Bluep 3:22:02 1 Samantha Bendt Birdsong Brewing 4:01:34
3 Don Newman 3:40:43

Women Over 40

4 Perry Thomas New Leaf Adventures 3:42:34 1 Ginny Norton 4:05:12
5 Michael Dunn Andy Jordans Bicycle Warehouse 3:42:35 2 Libby Skinner Enfinity 4:54:07
6 Justin Perry Black Ops Racing 3:45:09 3 Nancy Jones 5:18:54
7 Jose Gonzalez 3:45:42 4 Stephanie Cole 36th Street Racing 7:57:50
8 Samantha Bendt Birdsong Brewing 4:01:34 5 Dari McKenzie the Canucks 7:57:52
9 Banks Mumford 4:04:52

Men Under 40

10 Ginny Norton 4:05:12 1 Boyd Johnson Boyd Cycling 3:22:00
11 Jason Brosche Art of Stone Gardening 4:05:42 2 Michael Dunn Andy Jordans Bicycle Warehouse 3:42:35
12 Chase Blanton PCP Racing. Seattle. 4:09:09 3 Collin Clark 4:19:23
13 Jim Thomasson 4:09:13 4 Matt Baker 5:44:14
14 Doug Korinek 4:10:55 5 Mikey Brannon 5:48:12
15 Paul Shepard MidGATri 4:17:29

Men 40-49

16 Collin Clark 4:19:23 1 Brian Teipen Team Whitetail p/b Pure Taqueria / Bluep 3:22:02
17 Bill Nicholson 4:26:34 2 Perry Thomas New Leaf Adventures 3:42:34
18 Caleb Adams 4:35:41 3 Justin Perry Black Ops Racing 3:45:09
19 Robert Williams Aiken Bicycle Club 4:37:00 4 Jose Gonzalez 3:45:42
20 Gordon Merklein 4:42:56 5 Banks Mumford 4:04:52
21 Jim Dauer 4:54:00 6 Chase Blanton PCP Racing. Seattle. 4:09:09
22 Libby Skinner Enfinity 4:54:07 7 Doug Korinek 4:10:55
23 William Robinson 4:54:12 8 Paul Shepard MidGATri 4:17:29
24 David Powers Southern Crescent Cycling 4:54:15 9 Bill Nicholson 4:26:34
25 Shawn Ledford Toucan Gravel Grinders 4:54:19 10 David Powers Southern Crescent Cycling 4:54:15
26 Liam de Paor Cape Fear Cyclists 4:58:40 11 Shawn Ledford Toucan Gravel Grinders 4:54:19
27 Jeff Roetger 4:59:44 12 Liam de Paor Cape Fear Cyclists 4:58:40
28 Biltzer VanderSmit Wattage Cottage 5:02:13 13 Biltzer VanderSmit Wattage Cottage 5:02:13
29 Jim Hurst Outback Bikes 5:04:39 14 John Williams 5:09:48
30 Glenn Costa 5:09:34 Wade Wittman Scott Sports DNF
31 John Williams 5:09:48

Men Over 50

32 Nancy Jones 5:18:54 1 Don Newman 3:40:43
33 John Hudson 5:18:57 2 Jim Thomasson 4:09:13
34 Ed Thomasson +ULFBERH+T 5:37:36 3 Robert Williams Aiken Bicycle Club 4:37:00
35 Matt Baker 5:44:14 4 Gordon Merklein 4:42:56
36 Mikey Brannon 5:48:12 5 Jim Dauer 4:54:00
37 Stephanie Cole 36th Street Racing 7:57:50 6 William Robinson 4:54:12
38 Dari McKenzie the Canucks 7:57:52 7 Jeff Roetger 4:59:44
39 Joel Icard 8:47:26 8 Jim Hurst Outback Bikes 5:04:39
Wayne Legg DNF 9 Glenn Costa 5:09:34
Wade Wittman Scott Sports DNF 10 John Hudson 5:18:57
11 Joel Icard 8:47:26

Clydesdale

1 Jason Brosche Art of Stone Gardening 4:05:42
2 Caleb Adams 4:35:41
3 Ed Thomasson +ULFBERH+T 5:37:36
Wayne Legg DNF

200K RESULTS

OVERALL   SORTED BY CLASS
Place Name Team / Sponsor Time   Place Name Team / Sponsor Time
1 Van Mixon Georgia Neurosurgical Institute 6:20:27

Women Under 40

2 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute 6:20:31 1 Adrienne Taren SOAS Racing 9:13:15
3 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes 6:21:54 2 Jennifer Colestock 9:43:54
4 William Rossman 6:27:39 3 Rachael Fiorentino Team Lantern Rouge 10:35:19
5 Rob Gable 6:28:17

Women Over 40

6 Will Shore Cycle’s d’ors 6:30:24 1 Anne Moore BikeLaw 7:12:01
7 Cal Till Georgia Neurosurgical Institute 6:36:57 2 Betty Jean Jordan Georgia Neurosurgical Institute 7:19:29
8 John Keller 6:38:28 3 Terri Littrell 8:23:04
9 Lambert Vaes 352 Racing Bikes and More 6:39:30 4 Ami Goldstein Lanterne Rouge p/b 7 Stars Cycles 10:35:25
10 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute 6:42:11

Men Under 40

11 Cody Haddock Georgia Neurosurgical Institute 6:47:58 1 William Rossman 6:27:39
12 Kerry Duggan GravelCyclist.com 6:48:29 2 Christopher Shargay 6:54:26
13 Bruce Stauffer Cycle Works Awesomw Bike Shop 6:52:09 3 Adam Jones UNC Wilmington 8:05:41
14 Christopher Shargay 6:54:26 4 Josh Bennett 8:24:47
15 Lee Henson Art of Stone 6:59:23 5 Joshua Benefield USMES 8:53:47
16 Jayson O’Mahoney GravelCyclist.com 7:10:19 6 Stephen Simonsen TRS Racing 9:43:52
17 Anne Moore BikeLaw 7:12:01 7 Jordan Dalton Lanterne Rouge p/b Seven Stars Cycles 10:35:19
18 Michael Bannister BikeLaw 7:18:27

Men 40-49

19 Rusty Dosh Gravel Cyclist 7:19:00 1 Van Mixon Georgia Neurosurgical Institute 6:20:27
20 Betty Jean Jordan Georgia Neurosurgical Institute 7:19:29 2 Sean Philyaw Ridley Masters p/b Reality Bikes 6:21:54
21 Craig Bailey Art of Stone Gardening 7:19:35 3 Rob Gable 6:28:17
22 Gregg Cromer US Military Endurance Sports 7:19:39 4 Cal Till Georgia Neurosurgical Institute 6:36:57
23 Jeff May Outspokin 7:25:01 5 John Keller 6:38:28
24 Patrick Lackey Mt. Pleasant Velo 7:25:09 6 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute 6:42:11
25 James Williams Piedmont Flyers 7:28:33 7 Cody Haddock Georgia Neurosurgical Institute 6:47:58
26 Mark Bidstrup Sufferlandria National Team 7:28:44 8 Bruce Stauffer Cycle Works Awesomw Bike Shop 6:52:09
27 Christopher Moore Mount Pleasant Velo 7:35:33 9 Jayson O’Mahoney GravelCyclist.com 7:10:19
28 Adam Jones UNC Wilmington 8:05:41 10 Gregg Cromer US Military Endurance Sports 7:19:39
29 ralph schmook village volkswagen cycling team 8:09:24 11 Patrick Lackey Mt. Pleasant Velo 7:25:09
30 Jon Bisnette 8:14:13 12 James Williams Piedmont Flyers 7:28:33
31 Trent Snyder 8:14:57 13 Christopher Moore Mount Pleasant Velo 7:35:33
32 Doug Littrell Southern carnage 8:22:58 14 Jonathan Edwards Mount Pleasant Velo 8:59:52
33 Terri Littrell 8:23:04 15 Terry Jackson Jackson Mountain Velo 9:42:57
34 Josh Bennett 8:24:47 16 Humberto Fallas Southern Crescent Cycling 9:47:34
35 Fred Perrino Mash Orange Bikes 8:30:08 17 James Lamb 10:12:55
36 John Johnson New Leaf Adventures 8:38:55

Men Over 50

37 Joshua Benefield USMES 8:53:47 1 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute 6:20:31
38 Jonathan Edwards Mount Pleasant Velo 8:59:52 2 Will Shore Cycle’s d’ors 6:30:24
39 Adrienne Taren SOAS Racing 9:13:15 3 Lambert Vaes 352 Racing Bikes and More 6:39:30
40 Terry Jackson Jackson Mountain Velo 9:42:57 4 Kerry Duggan GravelCyclist.com 6:48:29
41 Stephen Simonsen TRS Racing 9:43:52 5 Rusty Dosh Gravel Cyclist 7:19:00
42 Jennifer Colestock 9:43:54 6 Jeff May Outspokin 7:25:01
43 William Strang 9:45:39 7 Mark Bidstrup Sufferlandria National Team 7:28:44
44 Humberto Fallas Southern Crescent Cycling 9:47:34 8 ralph schmook village volkswagen cycling team 8:09:24
45 Gator Cochran Outspokin Bicycles 9:54:10 9 Doug Littrell Southern carnage 8:22:58
46 James Lamb 10:12:55 10 Fred Perrino Mash Orange Bikes 8:30:08
47 Clayton Shropshire 10:13:06 11 William Strang 9:45:39
48 Rachael Fiorentino Team Lantern Rouge 10:35:19 12 Gator Cochran Outspokin Bicycles 9:54:10
49 Jordan Dalton Lanterne Rouge p/b Seven Stars Cycles 10:35:19

Singlespeed

50 Ami Goldstein Lanterne Rouge p/b 7 Stars Cycles 10:35:25 1 Lee Henson Art of Stone 6:59:23
2 Craig Bailey Art of Stone Gardening 7:19:35

Clydesdale

1 Michael Bannister BikeLaw 7:18:27
2 Jon Bisnette 8:14:13
3 Trent Snyder 8:14:57
4 John Johnson New Leaf Adventures 8:38:55
5 Clayton Shropshire 10:13:06